Z vody z potoka sa kedysi varilo pivo: Ferata na Martinských holiach láka ľudí na zaujímavú trasu aj príbehy

Turistika je obľúbenou aktivitou mnohých ľudí, ktorí túžia stráviť voľné chvíle v prírode. Na popularite naberá v poslednom čase aj aj o niečo dobrodružnejšie zdolávanie hôr, skál a ich ústí prostredníctvom ferát. Na Slovensku ich vzniká čoraz viac.

Stredisko Winter Park Martinky v spolupráci s Horskou záchrannou službou a spoločnosťou Fatra Ski sa už niekoľko rokov starajú o feratu, ktorá sa začína pri penzióne Ferrata a končí sa tesne pod športovým areálom Winter Parkom Martinky.

Ferata na Martinských holiach patrí medzi prvé feraty na Slovensku. V roku 2013 ju vybudovali členovia Horskej záchrannej služby, Skialp klubu Kriváň a dobrovoľníci. Podľa Schallovej stupnice dosahuje martinská ferata obtiažnosť C. Ide o stredne ťažkú feratu, ktorá nie je vhodná pre deti do 10 rokov kvôli tomu, že všetci návštevníci by mali mať svoj feratový komplet a deti nad 10 rokov dokážu takýto chodník zvládnuť.

Ferata je podľa údajov na stránke turisticky.sk jednosmerná a je zasadená do kaňonu Pivovarského potoka. Prístupná je z miestnej časti Martin – Stráne na konečnej zastávke MHD. Z veľkej časti je zabezpečená stúpačkami, rebríkmi a oceľovými lanami. Celá trasa vedie po červenej turistickej značke. Pri jej absolvovaní je odporúčané využiť ferratový komplet (prilba, sedák a tlmič pádov, rukavice), v každom prípade treba dbať o dodržiavanie princípov. Keď sa ľudia uväzujú na laná, treba myslieť na dvojité istenie.

Feratový komplet sa dá požičať na viacerých miestach. Je vhodné si ho zarezervovať aj dopredu, nakoľko práve v letných mesiacoch je ferata vyťažená najviac.

„Chodník sa postupne rozvíjal, pribúdali rôzne úseky a ferata sa rozdvojila na dve časti – na béčkovú, to je ľahší variant, a céčkovú, čo je ťažší variant. Každý človek teda môže sám zvážiť, ako sa cíti a ktorú si vyberie,“ povedal pre Aktuality.sk Matej Bórik a doplnil, že súčasťou feraty sú 2 lanové mostík, no je možné ich obísť.

12fotiek v galériiSúčasťou feraty je aj mostZdroj: Gabriela Šimová

Väčšina trasy vedie po istiacom fixnom lane so železnými stúpačkami v miestami mokrom teréne. Najkrajšie miesta v rokline sú viaceré drevené mostíky, pozostatky štôlne, rebríky, kaskády a napokon Malý a Veľký vodopád.

Celková dĺžka chodníka je 4,8 kilometra, prevýšenie je takmer 800 metrov a priemerná časová náročnosť je zhruba 3 hodiny. Ľudia smerujúci od dolnej zastávky po trase na Martinské hole budú kráčať kaňonom, ktorý miestami ponúkne pekné výhľady a miestami povedie hustým lesom.

12fotiek v galériiFerata vedie kaňonom Pivovarského potokaZdroj: Gabriela Šimová

„Martinské hole sa stávajú aj vďaka chodníku vyhľadávanejšou turistickou destináciou. Samotné stredisko je lyžiarsky atraktívne najmä v zime od decembra do marca a potom ľudia hľadajú možnosti, klasická hrebeňová turistika nie je taká zaujímavá. Práve ferata a ďalšie atrakcie ako kolobežky sú pre nich najväčší highlight,“ doplnil Bórik.

Pri výstupe na Martinských holiach si môžu dať turisti občerstvenie v rôznych prevádzkach, ktoré sa na vrchole nachádzajú. Ďalej sa môžu rozhodnúť, či pokračujú v turistike ďalej, napríklad na hrebeň, alebo si zvolia možnosť zísť kolobežkami.

Turistika po ferate

Ako hovorí, turisti môžu po ferate pokračovať na Krížavu, kde sa nachádza vysielač. Pár minút odtiaľ je Veľká lúka, čo je najvyšší vrch tejto časti Martinských holí. Následne si môžu ľudia vybrať, či budú pokračovať na Kľak, čo je pomerne náročná, no trošku nudná túra bez výhľadov, alebo môžu ísť na vcelku atraktívny kopec Minčol. Taktiež môžu turisti pokračovať až na Strečno alebo zísť do doliny smerom na Kunerad a pozrieť si druhú časť Martinských holí.

Po uvoľnení opatrení sa na ferate v Martinských holiach uskutočnil aj feratový deň, ktorého sa mohli zúčastniť milovníci prírody, lezenia a dobrodružstva:

„Feratový deň bol strediskom Winter Park Martinky organizovaný o prvý raz, bol organizovaný v spolupráci s Horskou záchrannou službou a ďalšími organizáciami. Počas obdobia trvania korona krízy, posledné dve letá, ľudia turistiku vyhľadávali, no nedali sa robiť hromadné aktivity. Práve teraz, keď je všetko uvoľnené, sme sa rozhodli, že Martinské hole treba zatraktívniť nielen z toho hľadiska, že sa otvorí letná sezóna, ale priniesť im aj organizované aktivity, zobrať sprievodcu, niečo im vysvetliť, povedať. Toto nie je obyčajný chodník, ale je to chodník s príbehom. Je tu Pivovarský potok, z ktorého vody sa kedysi varilo pivo,“ vysvetlil Bórik.

1

„Je tu zaujímavá fauna a flóra. Kedysi tu bola prieskumná štôlňa, na jednom úseku sú dokonca koľajnice na vozíky,“ dodal.

Chodník je prístupný v období od 1. júna do 15. septembra a od 1. novembra do 15. apríla.

Uzávera chodníka je v období od 15.4. do 31.5. a od 15.9. do 31.10.
https://www.aktuality.sk/clanok/o5phonR/z-vody-z-potoka-sa-kedysi-varilo-pivo-ferata-na-martinskych-holiach-laka-ludi-na-zaujimavu-trasu-aj-pribehy/ 

close icon
info 🔴
Stredisko ZATVORENÉ
zjazdovky

0 / 6

  Vleky a lanovky
snehove podmienky

0 CM

  Výška snehu
doprava

CESTA

  Riadená doprava
doprava

CESTA

  Obojsmerná doprava
snehove retaze

ÁNO

  Snehové reťaze
pocasie

-5 °C

  Počasie
rychlost vetra

0 M/S

  Rýchlosť vetra
webcam

CAM

  Webkamera