Miesto pre ľudí, ktorí chcú viac

Ferrata Horskej Záchrannej Služby

Zima na Martinkách neznamená len brázdenie upravených svahov. Vychutnaj si prechod nádhernej zasneženej a vyľadnenej Ferraty na Martinských holiach s použitím ferratových setov, stúpacích želiez a cepína.

Ferrata HZS má v zime osobitú atmosféru

Potok a železné lana zmiznú pod snehom a ľadom. K ich zdolaniu budeš potrebovať horolezecké mačky a cepín. Zaži prácu s ferratovou výstrojou aj počas zimy a prekonávaj zasnežené a ľadové steny či vodopády v kaňone Pivovarského potoka.

Ak si trúfaš, prechod zimnej ferraty ti zabezpečíme so skúseným horským vodcom či počas noci na čelovkách. Dozvieš sa aj veľa užitočného z oblasti výstroje, počasia a bezpečnosti, čo zúročíš pri ďalších túrach.

O chodníku

Ferrata HZS na Martinských holiach patrí medzi prvú ferratu na Slovensku. Tento krásny turistický chodník v Lúčanskej Malej Fatre postavili členovia Horskej záchrannej služby, Skialp klubu Kriváň a viacerí dobrovoľníci.

Objavuj kaňon Pivovarského potoka

Po celej dĺžke chodníka sa nachádzajú mostíky, rebríky, kaskády, jazierka alebo vodopády. Zaujímavosťou je aj zasypaná štôlňa s vozíkmi a banským strojom, ktorú uvidíš už v údolnej časti kaňonu. Ferrata je na rôznych miestach zabezpečená stúpačkami a oceľovými lanami. Na trase sa nachádzajú aj dva lanové mosty ponad potok s dĺžkou 11 a 12 metrov.

Ferrata HZS sa rozdeľuje v hornej polovici na dva varianty

Ľavá strana je menej náročná a patrí do kategórie s obtiažnosťou „B“, trasa, ktorá pokračuje roklinou vpravo prekonáva veľký vodopád a má obtiažnosť kategórie „C“. Obe trasy sa spájajú v mieste, kde sa nachádza vrcholová kniha a kríž.

Chodníkom sa ide smerom zdola nahor

Ferrata HZS je prístupná z mestskej časti Martin – Stráne, kde môžeš zaparkovať alebo vystúpiť z autobusu na konečnej zastávke MHD. Na konci chodníka môžeš vrátiť požičaný ferratový set, občerstviť sa v reštaurácii Nová Ponorka a využiť ďalšie služby či aktivity v stredisku.

Trasa

Pred vydaním sa na ferratu počas zimy je potrebné skontrolovať aktuálny stav na stránke horskej služby. Po výdatnom snežení môžu nastať podmienky, kedy hrozia v kaňone lavíny, alebo prepadnutie do potoka. Na niektorých miestach môžu byť istiace prvky pod vrstvou snehu a ľadu, kedy sa prechod neodporúča alebo dokonca nie je technicky možný.

  • Názov a mapa: FERRATA HZS
  • prístupnosť: leto 1.6. – 15.9., zima 1.11. – 15.4.
  • schallova stupnica: B/C
  • časová náročnosť: 2 – 4 h
  • dĺžka trasy: 5,5 km
  • Prevýšenie: 785 m

S čím ti pomôžeme?

Poskytujeme možnosť zapožičania výstroje (sedací úväz, tlmič pádov, prilba) a výzbroje (cepín, mačky). Rezerváciu setov zrealizuješ pohodlne v elektronickom obchode. Objednávku odporúčame urobiť minimálne deň vopred: https://eshop.martinky.com po potvrdení objednávky si dohodneš prevzatie setu a môžeš sa vydať na túru.

Prekonávať sa môžeš nielen v práci, ale aj pri zdolávaní Ferraty HZS na Martinských holiach. Rezervuj si s priateľmi či kolegami sprievodcu na prechod ferraty a spoznajte tento krásny turistický chodník pod dozorom profesionála, ktorým je licencovaný medzinárodný horský sprievodca UIMLA.

Pre viac informácií alebo rezerváciu prechodu so sprievodcom kontaktuj našu Infolinku: +421 43 430 6000

Galéria

close icon
info 🔴
Stredisko ZATVORENÉ
zjazdovky

0 / 6

  Vleky a lanovky
snehove podmienky

0 CM

  Výška snehu
doprava

CESTA

  Riadená doprava
doprava

CESTA

  Obojsmerná doprava
snehove retaze

NIE

  Snehové reťaze
pocasie

15 °C

  Počasie
rychlost vetra

11 M/S

  Rýchlosť vetra
webcam

CAM

  Webkamera